Apple RCS mesajlaşmayı duyurdu, siz fark etmediniz!

Apple, iOS 18 ile sonunda RCS mesajlaşmayı benimseyerek yıllardır süren iMessage ve Android uyumsuzluğunu sonlandırma aşamasına geldi. Ancak duyuru beklenildiği gibi göze sokulmadı. Apple, RCS’nin iletişimi nasıl büyük ölçüde iyileştireceğini göstermek yerine, standartı destekleyeceğini sessiz bir şekilde duyurdu ve bunun yerine iMessage kullanıcılarına gelen özelliklere odaklandı.

Apple’ın RCS duyurusu gözlerden kaçtı

Apple, RCS mesajlaşmanın iPhone ve Android kullanıcılarının birbirlerine yüksek çözünürlüklü resimler ve videolar göndermelerine olanak tanıyacağını veya RCS’nin platformlar arası okundu belirtileri ve yazma göstergeleri desteği sağlayacağını bile belirtmedi.

Şirket RCS’yi iOS 18 önizleme sayfasına da gömdü. Android kullanıcılarına ismen bile atıfta bulunmuyor: “RCS (Zengin İletişim Hizmetleri) mesajları, iMessage kullanmayanlar için daha zengin medya ve teslimat ve okundu bilgisi getiriyor.” Ekteki görsel, mesajlaştığınız kişinin iPhone kullanmadığını gösteren yeşil baloncuklara sahip iPhone’daki bir RCS sohbetini gösteriyor.

Apple, yalnızca iMessage’e gelecek olan gösterişli özellikleri vurguladı, metinlerde metni kalın veya eğik hale getirme yolları, Tapbacks’e yapılan iyileştirmeler ve bir metni zamanlamaya alma yeteneği gibi.

Apple, RCS’yi duyururken o kadar sessiz kaldı ki, sanki onu göstermeye değer bulmadı. Tüm Android kullanıcılarının iPhone kullanıcılarından 21. yüzyıldan resimler ve videolar almak için üçüncü taraf bir mesajlaşma uygulamasını indirmelerini ikna etmeye çalıştığı bir ortamda, iPhone ve Android’in mesajlaşma sistemlerinin uzun zamandır beklenen birleşimi dikkatlerden kaçtı.

Ne yazık ki, uzun zamandır beklenen iPhone ve Android’in mesajlaşma sistemlerinin birleşimi, endişe verici yapay zeka üretilmiş emoji ve sallanan iMessage baloncukları tarafından boğuldu. Apple’ın bu durumu görmezden gelmesine rağmen, sonunda iPhone kullanan arkadaşlarım ve aile üyeleriyle 21. yüzyıldan resimler ve videolar değiştirebilecek olmaktan sadece heyecanlıyım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir