İsrailli vekillerden ‘Netanyahu’ imzası: Anlaşma onaylansın

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze’de, bir gecede en az 15 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail ordusunun Gazze’nin orta kesimlerindeki Deyr el-Belah kentinde bulunan Megazi Mülteci Kampı’na düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 11 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.

İsrail topçu birlikleri Deyr el-Belah’ın doğusundaki Ebu el-Icin bölgesinde bir evi vurdu, sağlık ekipleri şu ana kadar 2 Filistinlinin cesedine ulaştı. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin orta kesimlerindeki Bureyc Mülteci Kampı’nda Filistinli “Ed-Devli” ailesine ait evi hedef alması soncu 2 kişi öldü, birçok kişi de yaralandı. İsrail ordusunun, Gazze kentinin güneydoğusundaki Zeytun Mahallesi’nde Filistinli “Delul” ailesine ait evi bombalaması sonucu 7 Filistinli yaralandı. İsrail ordusu, topçu atışlarıyla kentteki Tel el-Heva ve Şeyh Iclin mahallelerini hedef alırken Nusayrat Mülteci Kampı’nın doğusunda 20. Cadde çevresinde silahlı insansız hava araçları ile saldırılar düzenledi.

120 VEKİLİN 70’İNDEN İMZA

Öte yandan, İsrail Parlamentosu’ndaki 120 milletvekilinden 70’i, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin ailelerinin, Binyamin Netanyahu hükümetinden yakınlarının serbest bırakılmasına yönelik mevcut anlaşmayı onaylamasını talep eden imza kampanyasını imzaladı. Yedioth Ahronoth gazetesinin haberinde, İsrailli esirlerin ailelerinden oluşan bir grup gencin, milletvekillerini, yakınlarının serbest bırakılmasına yönelik anlaşmayı Netanyahu hükümetinin onaylamasını talep eden kampanyayı imzalamaya ikna etmek amacıyla Parlamento binasına geldiği belirtildi.

Haberde, gençlerin şu ana kadar kampanya üzerinde 70 milletvekilinin imzasını toplamayı başardığı ve bugün de toplam 120 milletvekilinden 100’ünün imzasını alma hedefiyle çalışmalarını sürdüreceği kaydedildi. Bazı partilerin tüm milletvekillerinin kampanyayı imzalayarak anlaşmaya “tam destek” verdiklerini ifade ettiği aktarılan haberde, kampanyayı imzalayan partilerin Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz liderliğindeki Ulusal Birlik (8), İsrail hükümetinde koalisyon ortağı ŞAS (11), Birleşik Tevrat Yahudiliği (7), Yair Lapid’in liderliğindeki Bir Gelecek Var (24), Ortak Arap Listesi (5), Arap Değişim Cephesi (5) ve İşçi Partisi (4) olduğu ifade edildi.

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich liderliğindeki Dini Siyonizm (7), Avigdro Lieberman liderliğindeki Evimiz İsrail (6) ve Netanyahu liderliğindeki Likud (32) partilerinin bazı milletvekillerinin anlaşmayı desteklerini ifade ettiği, bazı milletvekillerinin ise “sınırlı desteklediği” belirtilen haberde, anlaşmaya destek vermeyi reddeden tek partinin ise Parlamentoda 5 sandalyesi bulunana aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir’in başkanlığındaki Yahudi Gücü olduğu aktarıldı.

ABD: HAMAS’TAN YANIT BEKLİYORUZ

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı Gazze Şeridi’nde ateşkes önerisiyle ilgili Hamas’tan yanıt beklediklerini belirtti. Sullivan, basın mensuplarına Biden’ın duyurduğu; İsrail’in 3 aşamadan oluşan yeni ateşkes önerisine ilişkin açıklama yaptı. “Kabul edip etmeme konusunda top Hamas’ta. Şimdi Hamas’tan yanıt bekliyoruz” diyen Sullivan, anlaşma önerisini Hamas’la görüşen Katarlı arabulucularla da iletişimde olduklarını ifade etti.

AA’nın aktardığına göre Sullivan, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün de Katar’ı ziyaret edeceğini söyledi.

İsrail’in “Walla” haber sitesinde dün, Burns’ün İsrail ile Hamas arasında esir takası ve Gazze Şeridi’nde ateşkes için gündemde olan mutabakatı görüşmek üzere, Katar’ı ziyaret edeceği bildirilmişti. ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in, 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes önerisi sunduğunu belirtmişti. Öte yandan, Mısır’da yayın yapan “El-Kahire el-İhbariye” televizyonunun ismini açıklamadığı Mısırlı kaynaklar, Mısırlı güvenlik yetkililerinin, ateşkes müzakerelerinin yeniden başlatılmasına yönelik mekanizmaları tartışmak üzere bugün Doha’da Katarlı ve Amerikalı mevkidaşlarıyla bir araya geleceğini belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir