Nautilus: Lütuf mu, lanet mi?

Tarihteki ikinci lüks çelik spor saat olan Gérald Genta tasarımı Patek Philippe Nautilus’un gördüğü ilgiyi belki de hiçbir saat görmedi veya görmeyecek. Yükte hafif pahada ağır dedikleri tam da böyle bir şey olmalı: Hiçbir çelik saat mağaza fiyatının 200 katına çıkıp milyonlarca dolara satılmadı. Dolayısıyla Patek Philippe Nautilus gerçek bir arzu nesnesi. Peki ama bu iyi bir şey mi?

İlk Nautilus (Ref. 3700/1) modeli 1976’da 3.100 dolar satış fiyatıyla altın saatlerle aynı fiyata piyasaya çıkmıştı. Satışlar katlanarak arttığı için tam 30 yıl boyunca üretimine devam edildi. 2006’da 5711/1A referans numaralı model biraz daha büyük bir kasada; saniye ibresi, yeni bir mekanizma ve safir cam arka kapak ile (ve 17.000 dolarlık fiyat etiketiyle) piyasaya çıktı. Sadece kadranı 150 farklı işlemden geçen bir Nautilus saatinin üretimi zahmetliydi. Dolayısıyla arz çok az talep ise çok fazlaydı.

Patek Philippe yönetimi Ocak 2021’de bazıları 10 yıldır bekleme listesinde olan müşterilerine kötü haberi duyurdu: Çelik Nautilus üretimine son verilmişti. Markanın en çok satan ve en çok talep edilen modelinin üretimini durdurmak kolay bir karar değildi. Fakat tarih göstergeli çelik Nautilus o kadar çok isteniyordu ki markanın diğer saatleri gölgede kalıyordu. “Diğer saatler” deyip geçmeyelim kimi altın kimi platin kasalı ve bir kısmı benzersiz yüksek komplikasyonlara sahip bu saatlerin hepsi üst düzey mekanik şaheserlerdir. (Değerli metallerden yapılan Nautilus’ların üretimi hiç durmadı.)

Nisan 2021’de ise zeytin yeşili kadrana sahip başka bir çelik Nautilus duyuruldu. Bu sefer herkes yeşil kadranlı saatin peşine düştü. (Bir daha mavi kadranlı çelik bir Nautilus üretilmeyeceği açıklandığı için saat ikinci elde astronomik fiyatlara el değiştiriyordu.) Aralık 2021’de 170. yılını kutlayan Tiffany & Co. firması için 170 adet Tiffany mavisi kadrana sahip saatler duyuruldu. Sadece bir tanesi 11 Aralık 2021’de Phillips müzayede evi tarafından hayır kurumları yararına 50.000 dolardan satışa çıktı ve 6,5 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satıldı. Tiffany & Co.’da mağazalarında satılacağı söylenen Patek Philippe saatlerine gelince hiç kimse mağazalardan satın alamadı çünkü geriye kalan 169 saat çoktan hatırlı müşterilere (herkesin bir saat alma hakkı vardı) satılmıştı.

Halihazırda özgün Nautilus tasarımından az veya çok uzaklaşmış farklı renk, yapı ve komplikasyon içeren 28 model bulunuyor. Ekim 2022’de orijinal modele en yakın tasarım (ref. 5811/1G) beyaz altın bir Nautilus piyasaya çıktı (70.000 dolara). İki parçadan oluşan kasa yapısıyla yeni Nautilus, 1976’daki saate benzer olsa da daha keskin hatlara sahip ilk modele göre çok daha yumuşak çizgilere sahip.

Patek Philippe her ne kadar Nautilus’un markanın imajına hâkim olmasına isyan edip çıkış yolu arasa da Gérald Genta’nın başyapıtı Nautilus tasarımı en çok satan koleksiyon olmaya devam ediyor. Kimilerine göre Genta işi Royal Oak tasarımının Audemars Piguet markasını ele geçirmesi gibi Patek Philippe markası da Nautilus’un büyüklüğü karşısında ayak diremekten başka bir şey yapamıyor. Yine de Nautilus sayesinde Patek Philippe hiçbir bankadan kredi çekmeye ihtiyaç duymadan büyük yatırımlar yaparak gelişmeye devam ediyor ve “diğer saatler” için araştırma geliştirme konusunda bütçe sıkıntısı çekmiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir